född 1970
Bosatt i Brösarp

 

Utbildning

1992-98HDK, Högskolan för Design och Konsthantverk vid Göteborgs Universitet, M.F.A. Keramik
1997Studier på Archie Bray Foundation, Montana, USA
1995Academy of Arts, Reykjavik, Island, Utbytesprogram “Nordplus”
1990-92Östra Grevie Folkhögskola, Malmö

 

Arbetsvistelser (residencies)

2005FuLe International Ceramic Art Museum, Fuping, China
2002EKWC - European Ceramic Work Center, Netherländerna, nov 01 – feb 02
1999Archie Bray Foundation - Helena, Montana USA - Summer Residency Program
 Arrowmont School of Arts and Crafts - Tennessee, USA, Visiting Artist och Föreläsare
 Watershed Center for the Ceramic Arts - Maine, USA, Resident Artist och Instruktör

 

Offentliga gestaltningsuppdrag

2016”Tribun” Ölmestadskolan, konstnärlig gestaltning utomhus, Reftele, Gislaveds Kommun
 "Snigel", Täby Kommun, Klart 2021
 "Terra Nullius", Kungälvs Nya sjukhus klart 2022
 parallell skiss, Herrestadsskolan, Uddevalla Kommun
 parallell skiss, Göteborgsbostäder, Blidvädersgatan, Göteborg
 paralell skiss, Ulla Jacobssons Torg, Mölndals Kommun
2015”Naturoid”, konstnärlig gestaltning utomhus, Braås, Växjö Kommun
 parallell skiss, Remonthagens förskola, Östersunds Kommun
2013"Dripp, dropp", konstnärlig gestaltning inomhus, Vattmyraskolan, Järfälla Kommun
 "Här, nu", konstnärlig gestaltning utomhus, Kvarteret Sandhamn, Farsta, Stockholm
2012parallell skiss, Monument över Malmöartister, Malmö Stad
 parallell skiss, Vallagärdets skola, Karlstad Kommun
2011”Guld till Eslöv”, konstnärlig gestaltning inomhus, Karlsrobadet, Eslöv
 Statens Konstråd, Riktat inköp, skulptur ”September”, Ekeskolan Örebro
2009"Den, Eken och Molnet", konstnärlig gestaltning utomhus, Specialpedagogiska enheten Örebro, Statens Konstråd
2008parallell skiss, Stenportsgatan, Lidköpings Kommun
 skissuppdrag Hasse o Tage museet, Tomelilla Kommun

 

Separatutställningar

2017Wanås utställningar, Knisline
2014Galleri Mårtenson och Persson, Stockholm
2010Sölvesborgs konsthall
 Galerie Terra, Delft, Nederländerna
2009Galleri Mårtenson och Persson
2007Tjörnedala Konsthall
 Galerie Terra, Delft, Nederländerna
2006Galleri Noshörningen, Kalmar
2005Höganäs Museum
2004Galleri Rista, Umeå
 Kaolin, Stockholm
2003Sintra, Göteborg
 Risör Kunstforening, Risör, Norge
2002Blås & Knåda, Stockholm
 Formargruppen,Malmö

 

Grupputställningar (i urval)

2017"Homo Faber 2", Blå Stället, Angered, Göteborg
 Galleri Astley, Skinnskatteberg
2016”Accessibility through design”, Kansas City, NCECA, USA
 "2 x monokromer", med Anders Knutsson, Galleri Mårtenson och Persson, Stockholm
 ”Den monokroma symfonin”, Artipelag, Stockholm
 "Multiples", Galerie Terra, Delft, Nederländerna
 "Hommage", Galleri Mårtenson och Persson, Stockholm
2015"Homo Faber”, Silpakorn University Arts Center, Bangkok, Thailand
 Galleri Vargåkragård, Hammenhög
2014"Polyfoni", Galleri Thomas Wallner, Simris
 "Nära Leran", Keramiskt Center, Höganäs
 "Positions of ceramics", Berlin, Germany
 "Ego", Järbruket i Harg
2012Galleri Mårtenson och Persson, Påarp
2011”Place”, med Sarah Lindley och Jeanne Quinn, Museum of Fine Arts, St Petersburg, Florida USA
 ”New Nordic Narrative” Danmarks keramikmuseum Grimmerhus, Middelfart, Danmark
 Galleri Mårtenson och Persson, Påarp
 ”Brandpunt Terra”, Museum het Princenhof, Delft, Nederländerna
2009"Margins - a nontraditional approach to clay", Phoenix Arizona , USA
 ”Sakernas tillstånd” curator Love Jönsson, Kulturhuset, Stockholm
2008Vårsalong, Liljevachs Konsthall
 Krapperups Konsthall, tillsammans med Gittan Jönsson
 "Keramik från Öresundsregionen", Hovdala Slott
2007“Everyday life”, Nordenfjeldske Kunstindustrimuseum, Trondheim, Norge
 “Works”, Hedmarks Kunstsenter, Hamar, Norge, curator Mats Jansson
 ”Works”, Rörstrands Museum, Lidköping, curator Mats Jansson
 Konstforum Norrköping
2006”Works”, TR1- Tampere, Design Forum, Helsingfors, Finland
 ”Närmare Himlen”, Tjörnedala Konsthall, Baskemölla
 ”Tvärs”, Massmanska Kvarnen, Ronneby, med Malin Schønbeck och Eta Ahlbin
2005”The Swedish Show”, Meyerhoff Galleries , Baltimore, USA
 ”Nordiskt Konsthantverk”, Varbergs Museum, curator Mats Jansson,
 ”Strata: New Perspectives on Ceramics from Scandinavia and the United States”, Skulpturens Hus, Stockholm
 curatorer: Backa Carin Ivarsdotter, Lisa Tamiris Becker ,
 ”Swedish Ceramics”, Galleri Terra, Delft, Nederländerna
2004”Ghost”, Järfälla Konstforum tilsammans med Johan Peter Hol
 ”Salt”, samlingsutställning Höganäs museum
 ”Keramik för parker, entreer och fasader", Konsthantverkscentrum, Stockholm
 ”Ceramics 2004”, Galerie Terra Delft, Nederländerna
2003Stockholm Art Fair, Blås o Knåda, Stockholm
 Galleri Arioso, samlingsutställning, Gislöv
 ”Samtida Svensk Keramik”, Upplands Museum, curator Mats Jansson
 ”Nat”, Gallery Move, Den Haag, Nederländerna
2002”Laden en Lossen", Centre for the Arts,Groningen, Nederländerna, curators Vroegop/Shoonveld
2000Knabstrup Kulturfabrik, Danmark
 ”Hi/HiHi”, International Ceramic Center, Danmark
 ”Ting 2000”, Vikingsbergs Konstmuseum, Helsingborg
1999”Färskpressat”, Tio Unga Keramiker, vandringsutställning:
 Kaolin-Stockholm, Adelsnäs Orangeri - Åtvidaberg
 "SamKonst", Stipendiatutställning, Landskrona Konsthall
 Summer Exhibition, Archie Bray Foundation, Montana, USA
 ”Different Stokes”, 1999 International Juried Woodfire Exhibition, Iowa City, USA
 ”Ground Zero”, Ceramic Sculpture by Archie Bray Residents, Spokane, USA
1998Examensutställning, Röhsska Museet, Göteborg
 ”Färskpressat”, Tio Unga Keramiker vandringsutställning:
 Axel Ebbes Konsthall - Trelleborg, Sofiero Slott - Helsingborg
 Keramik98 - Konstfack, Stockholm

 

Stipendier

2015IASPIS, resestipendium
2010Sveriges Bildkonstnärsfond ett-årigt arbetsstipendium
2009IASPIS, resestipendium
2007Henry Mayne Stipendiet
2006Estrid Ericsons Stiftelse
2005IASPIS, resestipendium
 Estrid Ericsons Stiftelse
2004Estrid Ericsons Stiftelse
 IASPIS, resestipendium
2003Sveriges Bildkonstnärsfond, två årigt arbetsstipendium
 Göteborgs Slöjdförening, Främjandefonden
2002Estrid Ericsons Stiftelse, resestipendium
2001IASPIS, resestipendium
 SLEIPNIR Nordic Institute for Contemporary Art, resestipendium
 Estrid Ericsons Stiftelse, resestipendium
2000SLEIPNIR Nordic Institute for Contemporary Art, resestipendium
 Bildkonstnärsfonden Ettåriga Arbetsstipendium
1999IASPIS, resestipendium
 SamKonstStipendiet, Landskrona Konstförening
 Längmanska Kulturfonden
1999Svalöv Kommuns Kulturstipendium

 

Relaterad verksamhet

2008-nuRektor till Österlenskola for Art and Design, Simrishamn
2013-nuStyrelseledamot Intresseföreningen Kivik Art, 2015-17 ordförande
 Stiftelsen Konsthantverkscentrum, styrelsesuppleant
2012Gästlärare St Lawrence University, Canton, NY, USA
2011-12Projektledare tillsammans med Konsthantverkscentrum för POFF – Påbyggnadsutbildning i
 konstnärlig gestaltning inom privat och offentlig miljö
2010Gästlärare HDK Keramikkonst ”Monumental keramik”
2008“Konst i Vården” projekt mellan Region Skåne och Konstfrämjandet
2007Studio 1919 tillsammans med Gert Germeraad
 Sekreterare i styrelsen Österlenskolan för Konst o Design
2006Opponent, Kunsthöjskolen i Bergen, Norge
 Gästlärare och handledare, HDK - Göteborg
 Visiting Artist St Josephs College of Arts, Minnesota
 Visiting Artist University of Colorado, USA
2005Organisatör “The Swedish Show” Baltimore, USA
 Arbetsvistelse FLICAM Scandinavia Ceramic Museum, Fuping, Kina
 Föreläsare “Synas” symposium, HDK Göteborg
 Deltagare workshop m. japanska konstnären Koyoko Hori, Göteborg
2004Gästlärare och föreläsare HDK Göteborg
 Organisatör 12Skåne , med Lena Willhammar, Bella Center Köpenhamn
2003Gästlärare och föreläsare HDK, Konstfack, Östra Grevie Folkhögskola
 Deltagare i panel Crafts in Dialogue – Malmö Museum
 Moderator ”Nordic Contemporary Crafts” symposium Röda Sten, Göteborg
2001-06Intendent Formargruppen butik och galleri, Malmö
2001”Prosess 2001”, symposium, Risör, Norge
2000Medorganisatör ”Open Fire”, symposie och seminarium Skælskør, Danmark
1999-01International Ceramic Center, Skælskør Danmark Verkstadsledare, tillfällig verksamhetsledare

 

Representerad

Statens Konstråd
Region Skåne
Stockholms Läns Landsting
Västerbottens Läns Landsting
Västergötlands Läns Landsting
Västra Götalandsregionen
Umeå Energi
Höganäs Museum
Skärets Konsthall
Sveriges Allmänna Konstförening
div konstföreningar
Internationalt Keramiskt Center Skälskör, Danmark
Risør kommun, Norge
Archie Bray Foundation Collection, USA
Arrowmont school for Arts and Crafts Collection, USA
Robert Taunt Collection, USA
Scandinavia Ceramic Museum, Fuping , China
div privatsamlingar

Medlem i KRO, BUS, Konsthantverkscentrum, KC Syd